Vyhledat

Nevera. A čo ďalej?

Väčšina z nás, ktorí sú vo vzťahu, si už určite kládli otázku, ako by som sa zachoval(a), keby som sa dozvedel(a), že mi je partner(ka) neverný(á)? Často sa stretávame s vyjadreniami typu, ja by som neveru neodpustil(a) alebo ak to urobil(a) raz, urobí to znovu!

Je naozaj pravidlom, že ak nám je partner neverný raz, tak sa to zákonite zopakuje znovu? Alebo je to len volanie SOS, že sa s našim vzťahom niečo deje, že niečo nie je v poriadku?

S určitosťou môžeme konštatovať, že nevera má pre obe strany bolestivé následky. Riešenie problému nevery je spojené s prežívaním negatívnych emócií, ako sú sklamanie, hnev, pocity viny, výčitky svedomia, pocit pomsty. Často krát, v záplave negatívnych emócií, máme tendenciu zainteresovať do nášho problému okolie (príbuzných, priateľov alebo kolegov), čo sa však s odstupom času môže ukázať ako nie práve najlepšie riešenie. Najvhodnejším riešením je nekonať okamžite, ale dať priestor k tzv. ,,vychladnutiu emócií“, kým nastúpi ,,racio“. Ak si s tým však nevieme sami poradiť, pozitívnym riešením je vyhľadať pomoc odborníka, ktorý pracuje s manželskými a partnerskými problémami ( napríklad poradenského psychológa, manželskú a predmanželskú poradňu).


Nevera, manželská kríza, partnerská kríza, rozvod, predrozvodová, porozvodová problematika, pomoc deťom v období rozvodu, osobnostná kríza, individuálne poradenstvo, manželská poradňa Senec

Všetko potrebuje svoj čas

Kto podvádza, by mal ukončiť svoj mimomanželský vzťah. Avšak aj on na to potrebuje čas, pretože, ak ho aj ukončí fyzicky (obmedzí stretávanie sa s milenkou, s milencom), často sa v praxi stretávame s tým, že ho nedokáže ukončiť psychicky (neustále myslí na to, čo asi robí, aké to bolo, aké by to mohlo byť a pod.) Kto je podvedený, musí vedieť, že svojmu partnerovi je potrebné dať čas. Je to možno nespravodlivé, ale je to tak.

Mali by sme si uvedomiť, že ak chceme zachrániť vzťah, musíme sa vyhnúť vypočúvaniu partnera s otázkami typu: ,,Prečo si to urobil?“ ,,Čo ťa k tomu viedlo?“ ,,Ľúbiš ma ešte alebo už nie?“ a pod.

Často sa stretávam s tým, že nevera už bola len dôsledkom toho, že to v partnerskom živote dlhšie ,,škrípalo“ a partneri to nevedeli alebo nechceli riešiť. Môže to znamenať, že ten, kto bol neverný, nemal žiadny cieľ ani zámer, avšak mal túžbu naplniť to, čo v partnerskom život postrádal. Tým však nechcem zastávať voľbu takéhoto riešenia, no nemožno potvrdiť ani to, že ak bol niekto vo vzťahu neverný raz, tak sa o to pokúsi znovu. Základom pevného vzťahu je komunikácia, počúvanie a dôvera.

,,Najlepšia cesta, ako vychovať muža k vernosti je, dať mu najavo, že v jeho vernosť veríme. Akonáhle muž cíti, že ho podozrievame z nevery, domnieva sa, že má na neveru právo.“ (L.A. Seneca)

Služby pre Vás

Dovoľte mi predstaviť Vám 5 spôsobov ako Vám dokážem pomocť s Vašimi osobnými, partnerskými a rodinnými problémami. Po rozkliknutí jednotlivých typov poradenstva sa dozviete aké služby a riešenie Vám viem poskytnúť. 

Vitajte u mňa

logo-rodina-a-vztahy2_200.png

Mgr. Soňa Balogová

Lichnerova 72

903 01 Senec

Tel: 0908 617 360