Vyhledat

Vzťahy naše každodenné


Nevera, manželská kríza, partnerská kríza, rozvod, predrozvodová, porozvodová problematika, pomoc deťom v období rozvodu, osobnostná kríza, individuálne poradenstvo, manželská poradňa Senec

Vzťahy sú najčastejšie skloňovaným slovíčkom na svete, či už ide o vzťahy rodinné, partnerské, spoločenské, profesionálne je to úplne jedno, pretože sa s nimi stretávame neustále. V mojej praxi sa najčastejšie stretávam so vzťahmi partnerskými a rodinnými, jedno majú často spoločné a to, že z tých vzťahov sa väčšinou vytratí to najcennejšie, čo by človek s človekom mal mať ,,úctu“, ,,porozumenie“ a ,,lásku“. Väčšina z nás vie, prečo sa dnes rodiny rozpadajú, že jedným z najčastejších dôvodov rozpadu manželstva je nevera. Nevera je však väčšinou len dôsledkom toho, čo už možno dávno prestalo vo vzťahu fungovať, alebo sme v ňom niečo postrádali. Nevera dnes nie je žiaden novodobý fenomén, pretože aj v minulosti sa s ňou museli vzťahy popasovať, avšak bojovali s ňou možno inak ako dnes. V súčasnosti je pre nás akoby oveľa ľahšie ukončiť manželstvo, rozbiť celú rodinu, pretože to nie je len ukončenie vzťahu medzi mužom a ženou, je to aj ukončenie vzťahov celej rodiny, spoločných priateľov a hlavne rozbitím detských

ideálov o rodine. Dieťa má svoj bezstarostný detský svet, v ktorom je jeho súčasťou otec a mama a keď sa tento bezstarostný svet rozpadne, väčšinou stráca pocit bezpečia a istoty a pribudnú mu nové starosti a otázky. Dieťa sa začne zaoberať otázkami, na ktoré nepozná odpoveď. Možno si myslí, že nie je hodné lásky, veď keď videlo ešte možno včera ako sa rodičia ľúbia a dnes tomu už tak nie je nemôže vedieť, či ho ,,ocko“ alebo ,,mamka“ neprestanú ľúbiť. Práve preto by si rodičia, ktorí sú rozhodnutí pre rozvod mali uvedomiť, že dieťa potrebuje počuť, že tu budú aj naďalej pre neho a budú ho aj naďalej ľúbiť, napriek tomu, že už nebudú spolu. Avšak takýto sľub dieťaťu je dôležité dodržať.

Prečo je tomu dnes tak, že sa vzťahy rozpadajú?

Už som spomenula, že dôvodom rozpadu vzťahu je častokrát nevera, ale čo jej predchádzalo ešte pred tým, ako k nej prišlo? Väčšina z tých, ktorí boli neverní nemali zámer podviesť svojho partnera, napriek tomu sa to stalo. Dôvodov prečo k tomu došlo mohlo byť viac, napr. strata komunikácie medzi partnermi, neochota robiť kompromisy, pracovná zaneprázdnenosť, stres, strata zmyslu života, strach zo starnutia, stereotyp a túžba zažiť niečo zakázané (adrenalín) a práve toto môže byť začiatkom konca vzťahu. Dôležité je uvedomiť si, čo všetko môžeme stratiť, veď každý nový vzťah je krásny, ale i ten časom ošumelí a stratí na svojej kráse. Každý vzťah je ako rastlina, aby mohla rásť, mala svoju krásu a jedinečnosť treba ju často polievať a keď ju zabúdame polievať stratí na svojej kráse a nakoniec zvädne, tak ako i vzťah, o ktorý sa nestaráme.

Týmto textom som chcela len poukázať na to, aké je dôležité starať sa o svoj vzťah a nebrať ho ako samozrejmosť, ale je potrebné mať k nemu rešpekt a úctu, aby sme ho nestratili. Základom úspešného vzťahu je komunikácia a empatia a to nie je len vo vzťahoch partnerských, či rodinných, ale i vo vzťahoch celej našej spoločnosti. Avšak nie každý vzťah je možné zachrániť a zotrvávať v ňom len zo zvyku, v takomto prípade je lepšie posunúť sa ďalej a rozísť sa tak, aby sme sa mohli pozrieť jeden druhému tvárou v tvár možno i s výčitkami, ale s patričnou úctou.

Služby pre Vás

Dovoľte mi predstaviť Vám 5 spôsobov ako Vám dokážem pomocť s Vašimi osobnými, partnerskými a rodinnými problémami. Po rozkliknutí jednotlivých typov poradenstva sa dozviete aké služby a riešenie Vám viem poskytnúť. 

Vitajte u mňa

logo-rodina-a-vztahy2_200.png

Mgr. Soňa Balogová

Lichnerova 72

903 01 Senec

Tel: 0908 617 360