Nevera

Jana žiadala o moju pomoc s partnerským problémom, pretože nevedela ako ďalej. Svoj manželský problém podrobne opísala aj keď sa jej o ňom ťažko rozprávalo, pretože to bolo pre ňu veľmi bolestné. Žila v manželstve 10 rokov, s manželom mala dve deti 9 ročnú dcéru a 2 ročného syna. Manžel pracoval v potravinárskom priemysle ako manažér, väčšinu času trávil v práci, ona bola s mladším dieťaťom na materskej dovolenke. Pred týždňom prišla manželovi na neveru a to takým spôsobom, že už dlhší čas cítila, že sa jej manžel vzdialil, bol menej pozorný, prestali spolu komunikovať, intímne spolu žili len sporadicky a stále viac času trávil v práci. Jana začala mať podozrenie, pretože skoro všade chodil s mobilom a často mu chodili sms-ky, keď sa manžel sprchoval mala príležitosť pozrieť mu do mobilu a tam našla poslednú sms, ktorú si manžel písal s inou ženou. V tej sms bol milostný text a v ktorom nespoznávala svojho manžela, v tom texte bolo veľa nehy a túžby k inej žene. V tej chvíli sa jej zrútil celý svet, neverila vlastným očiam, o čom mala len tušenie bolo skutočnou realitou. Manželovi sa priznala čo mu našla v mobile a on sa to snažil poprieť, avšak nakoniec sa priznal a povedal pravdu. Jana sa nakoniec dozvedela aj to čo ani sama nechcela. Peter mal vzťah so svojou kolegyňou, do ktorej sa zaľúbil a ich vzťah trval štyri mesiace. Jana na Petra zúrila a chcela, aby jej povedal prečo, prečo jej to urobil a či vôbec myslel na to čo bude ďalej, veď majú dve malé deti, hypotéku na krku a ďalšie spoločné záväzky. Peter sa jej snažil ospravedlniť tým, že je mu to ľúto, že to takto nechcel a nemôže za to čo sa stalo, ale stalo sa. Jana sa ho spýtala čo bude ďalej, či sa teraz rozvedú? Petrova odpoveď bola ,,neviem“, nevedel si predstaviť život bez svojej rodiny, ale ani život bez svojej novej lásky. Jana ho zasypala výčitkami avšak sa jej vôbec neuľavilo, práve naopak cítila hnev, bolesť, sklamanie, bezmocnosť, zlyhanie a pošliapanú sebaúctu. Jana vyhľadala moju pomoc lebo nevedela ako ďalej.

Jana si uvedomovala, že v poslednom čase sa o seba starala menej, nemala čas na kaderníčku, obliekala sa skôr športovo lebo jej to bolo pohodlnejšie a hlavne vedela oblečením maskovať tých pár kíl čo mala navyše. Občas jej manžel naznačil, že by sa mala o seba viac starať, ale ona nemala čas na seba, pretože všetku pozornosť venovala deťom a okolo domácnosti. Keď prišiel manžel domov bol väčšinou podráždený a unavený a ona bola tiež unavená a tak čoraz menej spolu komunikovali a mali čas na seba. Jana si uvedomovala svoje nedostatky a práve preto sa začala obviňovať, začala mať presvedčenie, že keby bola voči manželovi pozornejšia a aktívnejšia, tak by to možno tak nedopadlo. Sebaobviňovanie zhoršovalo jej psychický stav. Prenasledovala ju predstava o tom ako sa manžel dotýka inej ženy, neustále mala pred sebou sms, ktorú našla v mobile. Stratila dôveru voči manželovi, už mu viac neverila a neustále ho podozrievala, bola akoby posadnutá a neustále mala nutkanie ísť manželovi do mobilu a sledovať ho. Začala si všetko zisťovať o manželovej milenke, našla jej fotku a začala sa s ňou porovnávať, čo jej spôsobovalo ešte väčšiu bolesť a nižšiu sebadôveru. 

Na ďalšie stretnutie prišiel aj Peter. Peter nevedel ako ďalej, pretože miloval svoju rodinu a nevedel si predstaviť, že by opustil svoje deti. So svojou láskou sa každý deň stretával v práci a tým nevedel obmedziť kontakt s ňou, avšak napriek tomu, že sa snažil s ňou nestretávať vo voľnom čase nedokázal to. Čím viac sa snažil racionálne na ňu zabudnúť, tým to bolo pre neho ťažšie a bolestné. Peter však vedel, že si musí vybrať avšak nevedel koho. V Jane mal istotu vedel, že je matkou jeho detí, že je dobrou manželkou, avšak prestala ho priťahovať, už nebola pre neho príťažlivou ženou, bola pre neho len matkou jeho detí. Na druhej strane tu bola jeho kolegyňa, s ktorou si rozumel, smial sa a ktorá ho priťahovala ako žena, avšak vedel, že ak by si vybral ju bol by to výber do neznáma, pretože si uvedomoval, že všetko nové je krásne, veď aj vzťah s Janou bol na začiatku pekný a vzrušujúci. Petra najviac skľučovali pocity viny a nevedel si s nimi dať rady. Nevyznal sa ani vo svojich citoch voči manželke bol zmätený a bezmocný. Peter cítil veľkú krízu v ich manželstve a nevedel ako ďalej. Vedel však, že potrebuje čas, aby sa vedel rozhodnúť, avšak Jana na neho tlačila a tlačila na neho aj kolegyňa.

S manželmi som pracovala 7 mesiacov, pretože bolo dôležité priviesť ich k tomu, aby si uvedomili čo je pre nich dôležité, aby našli cestu k stratenej dôvere, vedeli spolu konštruktívne komunikovať, vyhnúť sa obviňovaniu a podozrievaniu. Nájsť stratenú sebadôveru a sebaúctu. Zachrániť vzťah je možné aj napriek nevere, ktorá má väčšinou fatálny dopad na partnerský vzťah, základom úspechu je snaha chcieť pracovať na záchrane vzťahu a priznať si a mať objektívny pohľad na seba samého a na partnera. Je to ako plavba na kanoe na rozbúrenom mori, kde nemôžeme preplávať, ak bude každý svoje veslo držať sám a veslovať vlastným smerom. Dôležité je naučiť sa a pozorne načúvať potrebám toho druhého, len tak je možné preplávať a dostať sa k brehu, kde nás bude čakať prístav bezpečia a istoty. Každá manželská kríza manželský problém sa dajú vyriešiť, ak je snaha na obidvoch stranách. Tento príbeh mal pozitívny koniec, pretože manželia si našli k sebe cestu späť.